Истерията с BETL продължава, нови разкази на потърпевши! Къде са парите?

След като се разбра, че BETL е една финансова пирамида, в която потънаха спестяванията на хиляди българи, част от потърпевшите възнамеряват да заведат групов иск срещу компанията. Все повече са и разказите на хората, инвестирали в измамната схема. Сред тях е и младата Ани Лозанова.

Никой не ме е вкарвал в схемата, никой не ме е канил. От познати видях, че вече година взимат пари и всичко е точно и сама поех инициативата да се включа. В компанията съм малко отпреди коледните бонуси, т.е. около една седмица – от миналия петък. Влязох със 17 000 лева, разказва Ани пред Нова тв. 

Беше ми обещано за 35 работни дни да си избия парите, като всеки ден от понеделник до петък до получавам дневен дивидент от 340 долара преди таксата, която те си спират от 18%. Успях да взема превод за петък, понеделник и вторник. От четвъртък преводите бяха спряни и не успях да си взема останалата сума, разказва тя.

Историята за така наречените “инвестиции” в схемата на британската компания BETL придобива все по-големи размери. След като в понеделник пред камерата на NOVA Димитър Димитров от Враца разказа как той и семейството му са изгубили крупна сума, сигналите за “изпържени” пък не спират. По данни на адвокат, който работи по случая, броят на хората с подобна история в цялата страна е около 28 000 души.

Много хора от различни градове се свързаха с мен. Създадохме Facebook група на ощетените от тази измама“, сподели Димитров.

Друг мъж заяви, че е загубил около 5000 лева в схемата. “Бях поканен от моя позната на вечеря, организирана от BETL. Там ни разказаха за какво става въпрос и се включих“, споделя той.

Аз изгорях с около 14 000 лева. Повярвах на приятел. Всички сме повярвали на някой, затова сме в тази ситуация“, посочи и друг потърпевш.

В социалните мрежи Калина Николова и Калин Георгиев, посочвани като лица на BETЛ за страната, публикуваха клип, в който отричат умишлено да са подвеждали хората. “Ние също сме част от пострадалите. Въпреки че всички си мислят, че сме взели милионите и сме избягали – това не е така“, каза Георгиев.

Не се крия подчерта“, Николова.

ВИЖ ВИДЕО ТУК:

https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=192c2ee22b

Пирамидата BETL е спряла да изплаща дивиденти от 5 декември. Фирмата е регистрирана във Великобритания, няма регистрация у нас. Оказа се, че дори ползва снимки на нищо неподозиращи швейцарци и испанци, които представя като големи британски шефове на компанията. На острова тя е регистрирана от лице на име Музафар Ахмед Риаз, предава БНТ.

Според данните от секретния Телеграм канал, който е достъпен само за инвеститорите, в България те са 30 000. От комуникацията става ясно, че въпросната компания работи още в Сърбия и Албания. В нито една от тези държави обаче няма официална регистрация. За малко повече от 6 месеца има данни, че българите са инвестирали в схемата за споделено отдаване под наем на външни батерии за мобилни устройства около 80 милиона долара.

Част от инвестициите са се върнали при първите, влезли в схемата и те реално са спечелили, но след тях в омагьосания кръг са влезли много хора, които са загубили. Смята се, че отмъкнатите от инвеститорите пари ще възлязат на около 40 милиона долара. Няколко милиона от тях са вложени като разходи за агресивната маркетингова и рекламна кампния, с която са привличани инвеститори, които в момента се оказват в ролята на измамени.

Александър Исса влиза в схемата на BETL преди малко повече от месец. Преди това наблюдавал агресивната реклама на компанията в социалните мрежи.

“Един приятел мен ме покани в тази група да вляза с малко участие – да купя 8 батерии. Като закупиш този пакет от 8 батерии, инвестицията ще ти възвърне след 33-ия ден. Така е направена самата схема”, разказва Исса.

На Александър е обяснено, че той става собственик на батерии, които ще се отдават под наем и ще получава дневен приход от 45 долара в криптоваллута, която е равна на щатския долар.

“Като минат тези 33 дни, можеш да надграждаш, да каниш хора под теб, т.е. аз ако поканя вас или някой друг, получавам бонус, хонорар за това, че аз съм го докарал”.

BETL използва в рекламните си статии данните от Търговския регистър на българска компания, която работи в съвсем друг сектор. Ден след нашия репортаж, мениджърката за България Калина Николова коментира изнесените от нас данни в секретния Телеграм канал за инвеститори в BETL.

“Включвам се извънредно малко така да ви разясня някои неща относно така създалите се паники последните няколко дни. Първо относно медиите. Хора, които вярват на жълти новини и на медии, включвайки дори и БНТ в това число, защото самия репортаж на БНТ е изключително некомпетентно направен, лишен от реална информация”, пише Калина Николова, мениджър за България на BETL на 1 декември 2024 г.

За Николова се оказва, че не е реална информация злоупотребата с регистрацията на друга кампания, която BETL използва в платените статии. А схемата с набирането на инвеститори, която ние показахме, днес я потвърди и един от многото измамени.

“Организираха се срещи, платени, на които се събирахме семейства, приятели и познати и т.н.”, казва Александър Исса.

На тези срещи инвеститорите трябвало да рекламират компанията за батерии под наем и да убеждават другите да започнат да влагат спестяванията си в схемата.

“Колкото се може повече хора да влязат в този омагьосан кръг”.

Александър е инвестирал 1200 долара. За месец и половина успял да си върне 400 лева. В четвъртък, 5 декември не не получил дневен дивидент.

“И в петък стана ясно, че всичко е бошлаф. Гръмнаха навсякъде медиите”.

И до днес заявените от Асен Исса дивиденти за получаване не са одобрени от компанията. Всички обаче получили съобщение, че трябва да преведат на компанията още по 99 долара, за да верифицират профилите си. А в същото време компанията сменя името и на групата си във Фейсбук. От “БЕТЛ България” на “Пауър Пал – България”. Преглед на регистрацията показва, че групата е създадена още през 2013 година като “Мечтан дом 8”, а е прекръстена на “БЕТЛ България” на 29 април тази година.

Агресивната реклама и обещанията за нереално големи печалби са първите червени лампи, които трябва да светнат при подобни пирамидни схеми. На второ място е предложението, че колкото повече други доведеш, толкова повече дивиденти ще взимаш. Тук дори последните седмици са предлагали бонус да инвестираш в ниво 4 и като бонус да влезеш направи в ниво 5, което също е знак, че пирамидата започва да се разпада. При BETL има друго – нека погледнем името – то може да се раздели на английските думи залог (bet) и лъжа (lie) или лъжлив залог.