Предколедно: Фирми правят масови съкращения в цяла България, заради отлива на чужди компании от страната

Коледа наближава и всеки ден почти всяка от фирмите у нас организира къде по-големи, къде по-малки коледни партита, демонстрирайки стил, успех и успешно изпращане на годината. На този фон обаче излезе новината, че редица компании в България правят масови съкращения, потвърдиха пред Money.bg от Агенцията по заетостта. Всъщност, процесът не е само предколеден, нито внезапен, данните са за последните две години, като за този период съкратените и уволнените са около 10 000 и тенденцията не спира.

Основната причина за масовите съкращения е отливът на чуждестранни компании от българския пазар и това се случва както в София, така и в много други български градове“, коментират от Агенцията по заетостта.

Масово излизане на безработни на борсата?

“Сега” пише, че бюрата по труда у нас са изправени пред все по-голям брой новорегистрирани безработни.

Агенцията уведомява областния управител, общинската администрация, НОИ и Главната инспекция на труда, като предупреждава и бюрата по труда, че предстои масово излизане на безработни, като се набелязват мерки още преди хората да бъдат освободени. Цел е да се подпомогнат намаляването на служителите и служителите да преминат прехода “заетост в заетост”, без да се премине през етапа на безработица“, разясняват пред “Сега” от агенцията”.

Изтеглянето на големи чужди инвеститори

От началото на годината до октомври работодатели са изпратили в Агенцията по заетостта 65 уведомления за предстоящи масови съкращения, които засягат 4921 работници и служители, показва справка на агенцията, предоставена по молба на “Сега”. Тази година уволненията очевидно ще изпреварят случилото се през 2023 г., защото тогава за цялата година броят на попадналите в тази процедура е бил 4903 души, а заявките – 58.

Заявки за масови уволнения има почти в цялата страна, включително и в столицата. Най-голям брой оставащи на улицата е заявил най-големият инвеститор в Плевен – заводът за кабелни инсталации “Леони”, собственост на германския концерн “Леони Борднетц-Системе ГмбХ”.

Германците вече обявиха, че закриват завода поради трудности в надеждното наемане на достатъчно служители от местния пазар на труда, сериозната инфлация и нестабилната конкурентна среда в международната автомобилна индустрия. В заявката към Агенцията по заетостта са посочени 1191 работници и служители, чието уволнение вече тече, тъй като уведомлението е подадено през юли.

На второ място по значими съкращения е “КонтурГлобал Оперейшънс България”, която държи т.нар. американска ТЕЦ “Марица-Изток 3”. През април и през юли американците са съкратили 318 работници поради спиране на работа на въглищната централа. Тази седмица от компанията обявиха, че от януари до март централата отново ще бъде пусната, а поне 150 души ще бъдат върнати на работа, но засега плановете се изчерпват само със зимния сезон.

На трето място по брой съкратени служители е сливенската “АТЕС” – 266 души, като тяхното уволнение е започнало съвсем скоро или предстои, тъй като като заявката е подадена през октомври. “АТЕС” произвежда кабелни инсталации за автомобили.

Снимка 686556

Източник: Явор Николов / Imagen

Какво е положението в страната

В Бургаска област съкращения по правилата в турския завод за облекло “Динатекс” – заявката от юни е за 138 души. В Ямбол японският завод за ел.-инсталации за автомобили “Язаки България” е заявил 137 работници за уволнение. Шуменската “Теси” е съкратила 91 работници през пролетта. В Пловдив най-голямата заявка е на производител на велосипеди “Макском” ЕООД – за 161 работници. Казанлъшката “М+С Хидравлик” АД е уволнила 128 души през пролетта.

Най-много заявки за предстоящи масови съкращения са дадени през октомври – 11, за общо 825 работници. Това са предстоящи уволнения, тъй като като фирмите трябва да изчакат минимум 30 дни след уведомяване на Агенцията по заетостта, преди да извършат предвидените съкращения. Сроковете на предизвестие в случая нямат значение.

Ситуацията в столицата

Над 700 души остават без работа и в София, сред тях работят в аутсорсинг индустрията и IT-фирми. В столицата има пет заявки за уволнение на повече от 100 души. “ДабълюЕйчДжи Сървисиз” е подала през февруари заявка за съкращаване на 201 души. Компанията е отдавна у нас – част е от британска компания за онлайн залагания и хазарт, като от 2008 г. у нас функционира център за техническа поддръжка.

Снимка 519457

Източник: архив ЕПА

През юли 148 души за масово уволнение обяви и фирма VMware, представена като глобален лидер в сферата на облачните инфраструктури и технологиите за бизнес мобилност. Тя също е установена на нашия пазар компания. През май заявлението за уволнение на 105 служители е подало “Бургас Сървиз” ЕООД. Аутсорсинг компанията “Понтика Солюшънс” е заявила 103 души за съкращение през февруари. “Консентрикс” също е подала значима заявка за съкращения чрез две свои разделения – за общо 154 души. Тя е част от втория по размер доставчик на аутсорсинг услуги в света, а у нас предоставяме услуги на някои от световноизвестните марки в автомобилната индустрия, електронната търговия и др.

Здравната платформа CredoWeb обяви съкращения на 22 души, “Пфайзер” – на 26. В списъка има впечатление и поделение на Uber Technologies Inc – “Юбер България Софтуер Енд Девелопмент”, които се разделят с 62 свои служители в столицата.

Сега, Money.bg

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!