“Цената на живота на Марти беше едно селфи, никой не иска да е родител, погребал детето си”

Вчера ви съобщихме тъжната вест за кончината на 12-годишния Марти, който беше ударен от волтова дъга на ЖП гарата в Стамболийски.

Детето пострада при опит за селфи върху вагон на 16 декември миналата година. 

“Почина едно 12 годишно дете, за което лекарите се бореха повече от месец да измъкнат от ръцете на смъртта. За съжаление не помогнаха десетките дарили кръв, не помогнаха и операциите, който е преживал. Него го няма – той е звездичка.”

Това пише в пловдивска Facebook група оперативният ръководител в Националния отряд за реакция при бедствия (НОРБ) – Пловдив Красимир Каракашев, цитира сайтът GlasNews.

“За много от нас Марти е поредното непознато дете – просто едно 12-годишно дете. Но какво се случи, за да се стигне до там?”, пише Каракашев.

“Цената на неговия живот беше СЕЛФИ. Едно от поредните селфита, за да си най-интересният. За съжаление тази мода, може би, да си интересен със селфита е опасна. Опасна е защото много от подобни действия носят голям риск за живота на детете с телефон.”, пише той в публикацията си.

“Но може би не само то е виновно. Мислило е по детски. А къде сме ние – родителите? Говорим ли си с децата си? Техни приятели сме или сме лошите, защото само се карат? Тъжно е когато дете загуби така нелепо живота си. Много са случаите, които ми илизат на първо четене. За това как една на вид детска игра има трагичен край. Нужно ли е да се стига до там?”, пита ръководителят от НОРБ.

“Ние родителите сме хората, които носим отговорност за децата си. Как ги възпитаваме, на какво ги учим, от какво ги предпазваме. Ние трябва да сме и най-добрите им приятели. Ние и само ние сме хората, които да проправят пътя на децата си. Тук не искам да виня никого, най-малкото родителите на Марти”, уточнява Каракашев.

“Но помислете си. Помислете как може да промените детето си с няколко разговора. Не само “това е забранено”, “За това ще те накажа” или подобни. Помеслете си какво ще спечелим всички, ако децата ни разберат и осазнаят всички опасности, които ги дебнат в света около нас. Когато разберат, че не си най-интересния ако се снимаш върху влака. Ако се снимаш на ръба на някой блок или висока сграда. Не си най-готиният, когато пушиш вейп или подобна субстанция. Не си най-точният, когато вземеш и вдишаш въздуха от някое балонче.”

“Да то – детето ни няма да е “най”, но ще видим усмивката му и на следващата сутрин, на следващия ден. То ще бъде сред приятелите си. То – нашето дете, ще се радва на следващия ден и ще расте пред очите ни. Не, не искам да Ви давам съвети, но на никой не му се иска да бъде на мястото на такива родители. Родители – погребали децата си. И не, не казвайте “На мен няма да се случи”. Вярвайте ми – тази фраза съм е чувал безброй пъти в живота си. И да, вече е било късно. Някога с малки последици, някога с фатални – но последици има”, добавя в поста Каракашев.

“Бъдете най-страхотните родители. Бъдете приятели на децата си и разговаряйте с тях. Научете ги, че не всчко е на всяка цена. Понякога цената е твърде висока. Независимо на колко години сме, ние сме деца за нашите родители и трябва да се радваме, че ги имаме. Нека Ние направим така, че те да са наясно какви са последствията от много за тях безобидни игри. Нека те да бъдат пример за това какво не трябва да се прави. Какво би било опасно. Нека ТЕ растат щастливо за да има “Утре” за всички нас”, апелира Каракашев.

Екипът на GlasNews изказва искрени съболезнования към близките на починалото дете!