Бойкот на магазини и ресторанти в четири балкански страни срещу мародерствата на търговците и мълчанието на властите. България спи

Примерът за бойкот на магазините в Хърватия, подбуден от недоволството на гражданите от високите цени, беше последван и в редица други страни на Балканите. Явно проблемът с високите цени, не е само в България.

Хърватия

Бунтът беше запален в Хърватия, като на 24 януари рафтовете останаха пълни, а магазините без купувачи, след като много хърватски граждани отказаха да пазаруват в рамките на инициатива, подета от Фейсбук групата “Ало, инспекторе” начело с потребителската асоциация ECIP, съобщи БТА. Акцията бе подкрепена от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори от представители на правителството.
Бойкотът започна със съобщения, споделени в социалните мрежи: “24 януари е денят на бойкот в Хърватия срещу високите цени на храните. Гражданите са призовани да се въздържат от закупуване на каквото и да било”.

В деня на бойкота издадените касови бележки в Хърватия са с 29% по-малко от предходния петък – 17 януари, а общата им стойност е по-ниска с 36%. В търговията на дребно издадените касовите бележки в деня на бойкота са с 44% по-малко, а общата им стойност е по-ниска с 53%.

Премиерът Андрей Пленкович определи бойкота като ясно послание, като добави, че то “ще бъде взето предвид, когато се определят мерки за административно ограничаване на цените на определени продукти”. Подкрепа за бойкота заяви и министърът на финансите Марко Приморац. Той отиде по-далеч, като заяви, че по-дългосрочни бойкоти, насочени към конкретни участници на пазара или отделни продукти, може да имат “много по-голямо въздействие”.

Босна и Херцеговина

Вълна от призиви за бойкот на магазини, бензиностанции, кафенета и ресторанти в петък, 31 януари, се появи и в социалните мрежи в Босна и Херцеговина. Бойкотът е замислен като протест заради високите цени. Организаторите призовават гражданите да не купуват нищо на 31 януари и да избягват харченето на пари в ресторанти.

“Това е начин да изразим недоволството си от нарастващите разходи за храна и енергия, докато заплатите остават ниски. Еднодневният бойкот може да изпрати мощно послание”, гласи едно от широко разпространените съобщения в социалните мрежи. Хора в интернет форуми посочват, че цените на храните в Босна и Херцеговина са по-високи, отколкото в страни като Германия.

Организаторите на бойкота подчертават, че целта на акцията е да се окаже натиск върху властите и работодателите в страната за предприемане на мерки за ограничаване на инфлацията и повишаване на минималната заплата. Властите в Босна и Херцеговина неколкократно са замразявали цените на най-важните хранителни стоки.

Северна Македония

Призив за бойкот на супермаркетите на 31 януари заради високите цени на стоките се разпространява в социалните мрежи и в Северна Македония. “Призоваваме за масов бойкот в петък. Въздържайте се от пазаруване в големите супермаркети, избягвайте по-големите пазари. Искаме да изпратим знак, че гражданите няма да толерират тези нереалистични увеличения на цените”, се казва в призива, разпространяван в социалните мрежи.

От управляващата ВМРО-ДПМНЕ подкрепиха инициативата. “Сигурни сме, че институциите активно ще се противопоставят на ситуацията, в която без никакви индикатори, предизвикващи инфлация, някои търговци безчовечно повишават цените и участват пряко в увеличаването на бедността, обогатявайки се на гърба на гражданите, което е проява на монополно и социално безотговорно отношение”, се казва в съобщение на ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозиционната СДСМ виновни за ситуацията са именно ВМРО-ДПМНЕ и правителството на Християн Мицкоски. Те припомнят, че през последните месеци са предлагали мерки срещу увеличаването на цените, но вместо това от правителството са решили “да управляват проблема с фалшиви кошници”.

До средата на януари по идея на правителството в Скопие в сила беше т. нар. новогодишна кошница, в която търговците сами се включваха, намалявайки цени на основни храни. Но според граждани, преди да бъдат намалени цените на същите стоки те са били увеличени.

Черна гора

Неправителствената организация “Алтернатива Черна гора” призова и черногорските граждани да бойкотират супермаркетите и магазините в страната в петък, 31 януари, предаде черногорската агенция МИНА. “Призоваваме за бойкот на супермаркетите и магазините в Черна гора в петък, без изключение. Това няма нищо общо с политиката – високите цени засягат еднакво всички граждани”, заявяват от неправителствената организация.

От “Алтернатива Черна гора” посочват, че цените в страната са прекомерно високи и че водещи търговски вериги чрез взаимни споразумения за ценообразуване са отговорни за това, че гражданите не са усетили в пълна степен увеличението на заплатите и пенсиите.

Протестите както в Сърбия срещу корупцията, така и срещу високите цени в Хърватия и дори в Северна Македония има ефектът на домино. Трябва да си вземем поуки, да видим как докрай се отстояват принципи. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ бившият вицепремиер и дипломат Меглена Плугчиева.

Недоволството в Сърбия избухнаха след 1 ноември, когато се срути козирката на гарата в същия град и загинаха 15 души. Заради масовите антиправителствени протести са възможни предсрочни избори.

Няколко балкански страни пък започнаха бойкот срещу веригите супермаркети заради подозрение за спекулативно високи цени, а водещата Цветанка Ризова припомни, че по бТВ са показвали репортажи за това как едни и същи търговски вериги предлагат стоки от едни и същи производители, които в Западна Европа са с по-високо качество и по-ниска цена. 

„И у нас имаше протести, но не толкова масови. Това е разликата между нас и сръбското общество“, коментира Плугчиева.

„Сръбските студенти три месеца упорито се борят срещу корупцията, завладялата голяма част от обществения и икономическия им живот. Отстояват своите принципи и искания. Корупцията лишава младите хора от бъдеще. Това ограничава достъпа им до работни места. Във всички направления това са метастази срещу които младите хора, гражданското общество на Сърбия възстава“, добави тя. 

„Тази дискусия за качеството и цените на храните трябва да се води, но не е тайна, че нашата народопсихология играе определена (б.а. негативна) роля. Като общество трудно намираме спойка да излезем и да се борим заедно“, заяви бившият вицепремиер. 

„Всеки се е затворил в своя кръг, черупка и се мъчи да оцелее единично. Това не е добра перспектива за развитие на обществото и на държавата“, добавя тя. 

„Отзвукът на победата на Тръмп в света е оглушителен. Това, което последно чух в Германия, е, че за ЕС последиците тепърва ще започнем да ги усещаме в разликите в политиките и че Европа и САЩ спят в едно легло, но сънуват различни сънища. Американският президент обяви, че подаръци за Европа няма да има. Той заплаши, че или големите концерни ще инвестират в САЩ да създават работни места, или ще има големи мита върху всички вносни от Европа стоки“, изтъкна Плугчиева.

Същото се отнася и за енергийните източници – че трябва да купува Европа повече, добавя тя. 

„Има сигнали, че ако партиите продължават да са като коне с капаци на следващите избори първата политическа сила да е крайно дясна. Икономиката трябва да е на първо място. Само така може да си върнем Европа и да сме сред лидирите в свата“, каза още бившият вицепремиер. 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!