Разкриха източника на зловещото бучене край о. Санторини, има два сценария какво може да се случи

Земетресенията в Санторини са вулканични. Това е причината да се чуват звуци от под земята между Санторини и Аморгос, докато сеизмичната активност продължава. От 26 януари до момента са регистрирани над 18 400 земетресения с магнитуд от 1 до 5,3 по скалата на Рихтер, съобщава Bulgaria ON AIR.

Земетресенията, които бяха отчетени в петък в Санторини и Аморгос, бяха от различен тип, тъй като според Костас Синолакис са чисто вулканични.

Професорът по природни бедствия поиска по-широка среща с чуждестранни експерти, докато Евро-средиземноморският сеизмологичен център заяви в публикация, че хармониците показват възможно вулканично възбуждане. Те може да се дължат на движението на магмени течности в сеизмичната зона на Анидрос.

В петък вечерта “са регистрирани земетресения от различен тип, което показва, че вулканичната магма се издига. “Въпреки че трусовете спряха в рамките на час и половина, беше ясно, че това са чисто вулканични земетресения”, каза Синолакис.

Според професора “е възникнало вулканично изригване, което – както казват сеизмолозите – е било много шумно”. Сега, каза той, учените изследват други параметри.

“Време е да направим по-широка среща с чуждестранни експерти, които имат опит“, отбеляза Синолакис и добави, че “не можем да разчитаме само на опита от 2011 г. Трябва да сравним феномена с десетки други случаи, за да разберем накъде сме се запътили”.

Намалява сеизмичната активност

В същото време той посочи, че се наблюдава намаляване на сеизмичната активност, което говори за подобряване на ситуацията. 

“Не можем да кажем, че се справяме по-добре само въз основа на броя на земетресенията. Ако природата им се променя толкова бързо и те стават ясно вулканични, тогава феноменът трябва да бъде преразгледан”, каза той.

Два сценария

Запитан как според него ще се развие явлението, той заяви, че има два възможни сценария: “Издигането на магмата може да предизвика образуването на малък вулканичен конус или да доведе до по-голямо земетресение”.

Въз основа на сеизмичността обаче “може да се твърди, че се справяме добре”, отбеляза професорът и поясни: “От друга страна, ако сеизмичността, тоест начинът, по който се случват тези земетресения, се промени толкова бързо и сега ясно показва, че са вулканични, тогава трябва да преосмислим какво ще правим”.

Блиц

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!