Британският премиер Киър Стармър обяви оставката си / ВИДЕО

Киър Стармър обяви оставката си като министър-председател и лидер на Лейбъристката партия в изявление пред “Даунинг стрийт” 10, съобщи Би Би Си. Изключително непопулярен, в петък той повтори, че ще се бори да остане на власт, но натискът да се оттегли продължи да нараства през уикенда. Анди Бърнам, кметът на Голям Манчестър, е фаворитът за негов наследник, съобщава АФП.

https://youtube.com/watch?v=M6MwGDwpxbA%3Fsi%3DlfC-dC4wc_ApubOI

Киър Стармър излезе от “Даунинг стрийт” 10 със съпругата си под овации и аплодисменти. „Разходката ми по Даунинг стрийт преди две години беше най-гордият момент в живота ми“, каза той.

Киър Стармър обяви, че ще подаде оставка като министър-председател и лидер на Лейбъристката партия. Той заяви, че въпросът, който партията му задава, е дали той е в най-добра позиция да я води на следващите общи избори. Той каза, че е „чул отговора“ на партията си на този въпрос и „приема този отговор с добронамереност“. „Ще подам оставка като лидер на Лейбъристката партия“, заяви Стармър. Той добави, че всяко решение, което е взел на поста си, е било свързано с „поставянето на страната, която обича, на първо място“. 

Стармър съобщи, че е разговарял с крал Чарлз III тази сутрин, за да го информира за решението си да подаде оставка. Стармър е поискал от Националния изпълнителен комитет на Лейбъристката партия да изготви график, като номинациите за ръководството ще бъдат отворени на 9 юли и ще бъдат завършени до края на лятната ваканция. Това означава, че нов лидер ще заеме поста преди завръщането на парламента през септември. Дотогава Стармър ще остане на поста министър-председател.

Киър Стармър заяви, че е наследил Лейбъристката партия, която е била „политически, финансово и морално фалирала“. Той добави, че му е било казвано многократно, че партията е „свършена“, но той самият е „доказал, че тези хора грешат“. Стармър посочи, че е променил партията, като е „изтръгнал отровата на антисемитизма“. „Възстановявайки доверието в икономиката, отбраната и националната сигурност“, добави той. 

Стармър заяви още, че е влязъл в политиката, за да получи шанса да промени живота на милиони хора към по-добро и обеща да направи всичко възможно, за да осигури организирано предаване на властта и ще даде пълната си подкрепа на своя наследник. Те знаят, продължи той, че наследяват Великобритания, която е по-силна и по-справедлива отпреди две години. След това Стармър благодари на приятелите и колегите си, които са до него в продължение на шест години, както и на персонала на “Даунинг стрийт” 10 и на „изключителната държавна служба“.

Стармър каза, че след като напусне „най-важната работа в страната“, ще отдели повече време на „най-важната работа“: „Да бъда възможно най-добрият съпруг на моята фантастична съпруга Вик, която беше скала до мен в добри и лоши времена“, „и да бъда възможно най-добрият баща на моите красиви деца, които са моята гордост и радост“, каза Киър Стармър. 

Редица министри от кабинета, включително вицепремиерът Дейвид Лами, бяха пред “Даунинг стрийт” 11, за да гледат изявлението на Киър Стармър.

Анди Бърнам, който би могъл да замени Стармър, днес ще положи клетва като депутат от Мейкърфийлд, след като спечели частичните избори миналата седмица, добавя Би Би Си.

Гласове