FT: “Това е максимумът, който ще получите” – САЩ дават на Украйна 5 месеца, за да оправдае доставките на оръжие

Огромните доставки на оръжие за Украйна изглежда са близо до своя пик, пише Financial Times след разговори за следващата фаза на войната с 10 висши служители от страни съюзници на Киев. В същото време за много от тях септември изглежда критичен момент, след който при едни или други условия ще е необходимо да се започне мирно уреждане.

Финансови ограничения в САЩ

Европейците са все по-притеснени, че САЩ няма да могат да осигурят същата финансова подкрепа в предизборната година, както досега. Отпуснатите от Вашингтон 48 милиарда долара през 2022 г. ще изтекат през септември, когато приключва фискалната година в САЩ. Новият финансов пакет ще изисква гласуване в Конгреса тази есен на фона на започващата кампания за президентските избори, които ще се проведат през ноември 2024 г.

Докато Джо Байдън уверява, че е готов да помогне на Украйна, колкото е необходимо, проучванията на общественото мнение показват, че подкрепата за подобна позиция в американското общество намалява, особено сред републиканците. Освен това политиците в Съединените щати сега спорят за тавана на националния дълг: средствата за финансиране на държавните разходи в бюджета са на изчерпване и ако не бъдат разрешени нови заеми, може да се стигне до дефолт на правителството още в началото на юни, предупреди в понеделник министърът на финансите Джанет Йелън.

Затова Вашингтон смята следващите пет месеца за критичен период, през който Украйна трябва да покаже, че предоставените ѝ милиарди не са били пропилени и да постигне значителен успех на бойното поле, казали пред FT няколко европейци, които постоянно обсъждат украинската ситуация с Белия дом.

Според един от тях „за Америка е важно да продаде тази война като успех, включително у дома, за да докаже, че всички тези пакети с помощ са допринесли за успешната украинска офанзива“.

„Никой не знае дали САЩ могат да продължат да предоставят съпоставими с досегашните средства занапред“, казал друг високопоставен европейски служител: „Не можем да предоставяме същото ниво на подкрепа завинаги“. Според него сегашното ниво може да се задържи година, може би две, но не повече.

Въпреки че председателят на Камарата не представителите в Конгреса, републиканецът Кевин Маккарти (който каза през 2022 г., че Украйна не трябва да разчита на „чек на приносител“) наскоро изрази пълната си подкрепа за нападнатата страна, Доналд Тръмп, най-вероятният републикански кандидат за президент, не го е направил. В интервю за Си Ен Ен миналата седмица той отказа да каже дали иска Украйна да спечели войната и отново направо заяви, че като президент може да спре войната за 24 часа.

Прицел към септември

Някои виждат септември 2023 г. като важна времева граница, отчасти защото през този месец ще се проведат срещата на Общото събрание на ООН и срещата на върха на лидерите на Г-20. На тези срещи и двете страни в конфликта ще бъдат подложени на голям дипломатически натиск.

„Ако дойде септември и Украйна не постигне значими победи, международният натиск (върху Запада) да я принуди да влезе в преговори ще бъде огромен“, казва друг служител. „Същото е в сила и за Русия, ако украинската контраофанзива накара нейните (войски) да бягат.“

Съюзниците на Украйна се надяват, че контранастъплението със западни оръжия ще бъде успешно и това ще принуди Владимир Путин да преговаря за условията за прекратяване на конфликта. Това също ще отвори възможност за преговори на Киев, казват някои от администрацията на Байдън. На Киев общо взето му дават да разбере, че “това е максимумът, който можете да получите“, каза друг европейски служител за нивото на военна подкрепа: “Бюджетът на САЩ вече няма гъвкавостта да продължи да изписва чекове, а европейските военни заводи вече работят с пълно натоварване.”

До края на февруари съюзниците на Украйна са обявили повече от 67 милиарда долара военна помощ, според Института за световна икономика към университета в Кил. Пикът беше през декември – 24 милиарда долара.

От друга страна е нярно, че през последните седмици, докато Украйна се готви за контранастъпление, последваха множество нови изявления. Така САЩ отпуснаха 350 милиона долара през март, 2,6 милиарда долара през април и още 300 милиона долара в началото на май (това беше вече 37-ият пакет от помощи). Полша и Словакия изпратиха над 20 изтребителя МиГ-29 през април. Германия сега формира най-големия пакет от началото на войната за 2,7 милиарда евро (2,9 милиарда долара). А Великобритания и Франция през последните дни обещаха да доставят ракети с обсег около 250 км и други видове оръжия, включително дронове, зенитни ракети, танкове и т.н.

Източник: mediapool.bg