Уж издирваният Невзоров влязъл в България на 16 юни, няма обвинения срещу него и заповед за задържане

Олег Невзоров, собственикът на „Корпорация КУБ“, построила незаконния комплекс „Форест клуб“ в местността „Баба Алино“ край Варна, е влязъл в България на 16 юни 2026 г. Той е бил установен от служители на МВР веднага след влизането си в страната, а за това незабавно е била уведомена Варненската окръжна прокуратура.

Невзоров е бил разпитан от служители на реда, след което е бил осигурен и за разпит от органите на прокуратурата. До предаването му на прокуратурата украинският бизнесмен е бил под постоянно наблюдение от страна на МВР.

Според информация на bTV и „24 часа“ спрямо Невзоров не е била издадена заповед за задържане от страна на прокуратурата. Такава заповед се иска от прокуратурата, която е компетентният орган с правомощия в подобни случаи. Бизнесменът не е обвинен в престъпление, поради което срещу него не е имало наложена забрана да напуска страната.

По-рано днес стана ясно, че Невзоров се е върнал у нас и се е срещнал със собственици на имоти в комплекса. За завръщането му се разбра от публикация във фейсбук страницата на „Форест клуб“, където бяха публикувани и снимки от заведение във Варна, предлагащо украинска храна. Екипът на комплекса заяви, че ще защити всеки от собствениците на имоти.

За незаконния комплекс в местността „Баба Алино“ стана ясно в края на май. Тогава беше съобщено, че сградите са изградени без необходимите строителни разрешителни. В началото на юни вътрешният министър Иван Демерджиев обяви, че Невзоров е напуснал България.

Кметът на Варна Благомир Коцев съобщи, че вече има първи заповеди за разрушаване на част от сградите в комплекса. Процедурата обаче може да се проточи с години, ако бъдат подадени жалби срещу заповедите.

Източници: “24 часа”, бТВ