Асен Василев: Минималната заплата ще е 933 лв., а в Македония сега е 946 лв., на опашката сме

Бюджетът постига трайно повишаване на пенсиите. По предложение на Министерството на труда и социалната политика се вдигат вдовишките пенсии за най-уязвимите самотни пенсионери. Това каза министърът на финансите Асен Василев по време на обсъждането на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване на тристранката. 

Новият размер на минималната заплата догодина ще е 933 лв., ако депутатите приемат проектобюджета. В Черна гора тази година тя е 1042 лв., а в Северна Македония е 946 лв. сега, в Сърбия тя е 1070 лв. Това са държави с по-малък БВП на глава от населението у нас, а в Румъния е 1296 лв. От всички наши съседи държави ние сме на опашката. Длъжни сме да не позволяваме да се оформят гета с ниско заплащане, некачествен труд и изоставени региони, защото това се случва и в развити страни, ако ножицата в доходите се отвори, категоричен бе Асен Василев. И обясни, че правителството иска да запази подоходния данък. При едно адекватно заплащане хората започват да се замислят дали да се завърнат от чужбина, каза още той.  

Той бе категоричен, че се постига добър баланс и приходите растат по-бързо от разходите.

Обърна внимание да се гледа в хоризонт от 5-7 години, когато вторият стълб ще стане толкова важен, колкото и първият. 

За голяма част от уязвимите групи плащанията от ДОО остават основен източник на доходи, каза социалният министър Иванка Шалапатова.

Работодателите очаквано не бяха съгласни с вдигането на минималната заплата и максималния осигурителен доход. Синдикатите поискаха повече пари за заплати, обезщетения за безработица и по-висок максимален доход. 

Както “24 часа” вече писа, всички пенсии ще се вдигнат по класическото швейцарско правило от 1 юли 2024 г. Според последните сметки това означава ръст на парите на възрастните с 11 на сто.

Минималната ще се вдигне с 57,53 лв. до 580,57 лева и това ще доведе до увеличение на пенсиите, които зависят от нея – социални и инвалидни. 

Социалната за старост ще бъде 307,07 лв. Предвижда се средната пенсия да достигне 971 лева. Таванът остава без промяна – 3400 лв. Той обаче и към момента ограничава около 1000 пенсионери, чиято сума го надвишава.

Така за пенсии догодина ще се изразходват общо 21,606 млрд. лева.

Максималният осигурителен доход също ще се вдигне на 3750 лв., което е с 350 лв. увеличение. Над тази сума в момента получават между 270 000 и 290 000 души. Според бизнесът това не е справедлива формула. 

Втората година от майчинството остава 780 лв. Толкова ще бъде и новият отпуск за бащите, който могат да ползват до навършването на 8 г. на детето. Бизнесът поиска и да се съкрати срокът на майчинството.

И през тази година минималното обезщетение за безработица ще бъде 18 лв. на ден, а максималното – 85,71 лева.

Абсолютно сме категорични, че обезщетението за безработица трябва да се вдигне. Минималното да стане 24 лв. и 114 лв. максималното, посочи обаче Ася Гонева от КНСБ.

Еднократната помощ за смърт на осигурено лице остава 540 лв.

КТ „Подкрепа” настоява за ревизия на максималния осигурителен доход, базиран на обективни критерии. Според тях предложеното нарастване на максималния осигурителен доход от 3400 лв. на 3750 лв. е недостатъчно и покрива единствено ръста на инфлацията и осигурителния доход. Според  тях той трябва да е не по-малко от 4700 лв.

В случай, че Народното събрание приеме увеличение на данъчно-осигурителната тежест за работещите и пенсионерите (увеличение на местните данъци и такси, приравняване на гражданските правоотношения на трудови за целите на данъчното облагане, намаляване на разплащанията в брой, без да се намалят банковите такси и други), то въпреки предвиденото увеличение реалният разполагаем доход ще намалее, което е в противоречие с целта за повишаване на жизнени стандарт, като най–застрашени са най-нискодоходните групи, обясниха от синдиката. 

24 часа